Discussion

Focke-Wulf Fw 190D
camouflage & markings, Part I

Cover previewThe Focke-Wulf Fw 190D was one of the most elegant and powerful birds of prey in the European skies at the end of WW II. Similar in conception to “Messerschmitt Bf 109K, camouflage & marking”, this new work provides a thorough insight in the aircraft’s camouflage and marking schemes.
Part I explains the common rules used for camouflaging and marking of the type, and describes in great detail the various colour patterns applied to the different Focke-Wulf built Fw 190D-9 and D-11 production batches.
The book is fully documented with extracts from original documents, black & white, and colour photographs, as well as colour schemes and colour profiles. It is completed with a comprehensive loss list of the entire Focke-Wulf production.
Highly recommended for all students of WW II aerial warfare, Fw 190 fans, and modellers.

Discussion forumFocke-Wulf Fw 190D camouflage & markings, Part I

23. 1. 2008, 9:20
reply
FW 190 D-9, <4-+- W.Nr. 211164, Stab JG6
from: Jakub "Kubrt" Vilingr
Dobrý den,

vlastním oba díly Fw 190 D-9 Camouflage and markings a pro mě je tato vyjímečná práce velmi inspirativní pro stavbu svých modelů. V současnosti dokončuji model v měřítku 1/48 stroje FW 190 D-9, <4-+- W.Nr. 211164 od Stab JG6. Tato mašina byla uveřejněna v prvním díle na stranách 147 - 152. Detailní fotky ze stavby a hlavně snímky na kamufláž, kterou jsem se snažil zpracovat přesně dle Vaší knihy, mám uveřejněny na svých osobních stránkách na linku:
http://www.modelplac.cz/htm/148/fw190d9ita.htm

Moc děkuji za inspirace a za informace na toto téma!

P.S. V textu máte uvedeno, že náběžná hrana křídla a křidélka zespodu je nabarvena odstínem RLM 76, ale na barevných rekonstrukcích máte na náběžce RLM 75. Dle fotografií, se zdá, že je přední část křídla určitě tmavá. Myslím, že se nejedná o závažnou chybku, spíše o drobný překlep ;-)

S přátelským pozdravem
Jakub "Kubrt" Vilingr
http://www.modelplac.cz/
http://www.revi.cz/

Contributors are kindly requested to refrain from public criticism on authors, researchers, aviation artists and / or publications, political or abusive comments, and the use of offensive language in any form. JaPo reserves the right to immediately remove any posts violating these simple rules.
Please forward your comments related to, and / or suggestions for improvements of this forum to JaPo via the following e-mail link: farkas@japo.eu