Discussion

Messerschmitt Bf 109s of KG(J) 6

Cover previewThe difficulties connected with implementation of Me 262 into operational service especially the lack of experienced fighters resulted in a rare process of retraining pilots from disbanded Kampfgeschwaders to jet fighters. The end of the process – combat sorties of retrained pilots with Me 262s – is described in the title “Messerschmitt Me 262s of KG & KG(J) Units”.
This study covers historical background of Kampfgeshwaders transfer into Kampfgeschwader(J) units with focus on KG 6 and KG(J) 6 and its training in the area of Protektorat Böhmen und Mähren. The historical text part is followed by detailed analysis of 16 Bf 106G-6, G-10 and K-4 used by the unit.

Discussion forumMesserschmitt Bf 109s of KG(J)6

11. 1. 2018, 17:49
reply
Yellow 2 II/KG(6)
from: Jindrich Nepevny
Dobrej,
dovolim si ještě jeden dotaz, obtisky Eagle nabizeji zlutou 2 z II/KG(J) 6 jako stroj převedený k JG52, máte k tomu Japo nějaké relevantní informace? Díky předem a moc.
11. 1. 2018, 20:41
reply
Re: Yellow 2 II/KG(6)
from: Tomáš Poruba   to: Jindrich Nepevny
Dobrý večer,
uvedený obtiskový arch znám. Zkoušel jsem se dopátrat, dle jakého podkladu byl zhotoven. Údajně existuje (existoval?) diapozitiv tohoto stroje ze Salzburgu. Nepodařilo se mi však vidět jej osobně. Budeme si muset počkat, zda jej vlastník někdy uveřejní.
Na dalších fotografiích ze Salzburgu není tento stroj vidět.

S pozdravem

Tomáš Poruba
12. 1. 2018, 22:15
reply
Re:Re: Yellow 2 II/KG(6)
from: Jindřich Nepevný   to: Tomáš Poruba
Děkuji,

tajně jsem doufal, že součástí aršíku je fotografie daného stroje, což bývalo tradiční u Eaglů.

Mimochodem, dočkáme se i "přílepku" věnovanému KG(J) 30 a KG(J) 55; nepředpokládám, že by téma vydalo na samostatnou publikaci.

A poslední dotaz, v díle o EKG(J) bude více objasněna kamufláž černé 29 z Plzně a dalších podobně zbarvených strojů nalezených v Německu ?

Děkuji předem.

S pozdravem

JN
14. 1. 2018, 21:16
reply
Re:Re:Re: Yellow 2 II/KG(6)
from: Tomáš Poruba   to: Jindřich Nepevný
Dobrý večer,
oběma jednotkám bychom se opravdu rádi věnovali, takže nějakou studii plánujeme. Materiálů je však podstatně méně, než na KG(J) 6. Ale určitě chceme téma uzavřít.
Na tématu Erg.KG(J) již pracujeme a "černá 29" bude samozřejmě její součástí. Jednotka používala mnoho strojů po generálních opravách a repasích a "černá 29" byla jedním z nich. Obdobně zbarvený známe ještě jeden stroj.
Repasovaných Bf 109 bylo v jednotce více, takže téma trochu rozvineme. Nebude to však do všech podrobností celého systému oprav. To by vydalo na samostatnou knihu. Takže nastíníme alespoň základní fakta.
Snad to bude stačit.

S pozdravem
Tomáš Poruba
17. 1. 2018, 13:56
reply
Re: … Re: Yellow 2 II/KG(6)
from: Jindřich Nepevný   to: Tomáš Poruba
Dobrej,

a nemohu se již dočkat.

Ještě návrat k novému pohledu ma zbarvené late Bf 109G/K. Platí nové zjištění i pro stroje WNF/Diana ?

Díky za upřesnění.

S pozdravem

Jindřich Nepevný
17. 1. 2018, 23:03
reply
Re: … Re: Yellow 2 II/KG(6)
from: Tomáš Poruba   to: Jindřich Nepevný
Dobrý večer,

ano, platí. I zde se používaly šedé odstíny, jak vyplývá z barevných fotek. Nicméně u tmavší barvy nelze spolehlivě rozhodnout, zda byla více šedá nebo zelená. Byla to prostě šedo-zelená, což je mimochodem německý název pro RLM 74...
Pro zajímavost - u barev, které jsme získali z podniku WNF v Tišnově, jsme identifikovali RLM 76, 75, 74 dle odstínu, RLM 81 dle štítku (je spíše do zelena...) a žlutou, bílou a zelenou. V jaké kombinaci ale byly barvy používány na letadlech nevíme. Zde pomohou jen barevné fotografie. Pro podnik WNF je pěkným příkladem Bf 109G-10/R2, W.Nr. 770269, černá 12 z 2./NAG 14 ukořistěný ve Fürthu.

Tomáš Poruba

Contributors are kindly requested to refrain from public criticism on authors, researchers, aviation artists and / or publications, political or abusive comments, and the use of offensive language in any form. JaPo reserves the right to immediately remove any posts violating these simple rules.
Please forward your comments related to, and / or suggestions for improvements of this forum to JaPo via the following e-mail link: farkas@japo.eu